SAPU CREATIVE 1995-2015 Wystawa, którą każdy miłośnik mody powinien zobaczyć!

Dzisiejsza wizyta na krakowskim Kazimierzu, była nie tylko magicznie piękna – kto wie jak wygląda Kazimierz w wieczornym deszczu, wie o czym mówię ;) Była przede wszystkim niezwykle inspirująca. Krakowski tydzień mody zagościł bowiem w przestrzeniach Muzeum Inżynierii Miejskiej z wystawą retrospektywną SAPU Creative 1995-2015. Wydarzenie to jest częścią 7 edycji Cracow Fashion Week, i jednocześnie kończy obchody 20-lecia istnienia Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Wśród zaproszonych na wystawę projektantów znaleźli się m.in: Michał Gilbert Lach (pokazuje set stworzony w duecie BOHOBOCO), Karolina Pięch (dziś projektantka zespołu Balenciaga), Ola Bajer (BOLA), Pat Guzik, Ewelina Kosmal (Kosmal Label), Waleria Tokarzewska-Karaszewicz. Zaproszeni do udziału w wystawie projektanci to absolwenci SAPU, którzy z sukcesami działają na rynku modowym, nagradzani wieloma nagrodami. Każdy z zaproszonych projektantów, pokazuje jeden, wybrany osobiście na tę wystawę set ubrań.

Wystawa potrwa do 30 marca. To dość krótko, tym bardziej polecam się pospieszyć i ją koniecznie zobaczyć. A dlaczego warto?

Wystawy związane z modą (nawet historyczną, a co dopiero współczesną) są dość rzadkie w naszym kraju ( a jak pokazuje niesłabnące zainteresowanie i furora jaką robi wystawa „Modna i już” – jest na takie wystawy zapotrzebowanie). Wystawy dotyczące mody bardzo często są też słabo zrealizowane. Ubrania bywają fatalnie wyeksponowane, często też jakby wydarte z szerszego kontekstu. Zdarza się, że bywają też słabo oświetlone, jakby pokazywanie mody w muzeach było jakimś wstydem… Powoli na szczęście się to zmienia :)

Wystawa SAPU Creative jest nie tylko fascynująca z punktu widzenia każdego miłośnika mody. Jest fascynująca artystycznie. Wyeksponowanie ubrań pomiędzy zabytkowymi samochodami nadaje im nowy kontekst. To co mnie zachwyciło, to sposób rozplanowania wystawy i dobór strojów, do form i kolorów eksponatów muzealnych. Ta wystawa jest jedną z najlepiej przemyślanych koncepcyjnie wystaw ubioru na jakich miałam przyjemność być.

W swojej fotorelacji celowo nie pokazuję Państwu pełnych dokumentalnych zdjęć kreacji. Mam raczej nadzieję na pokazanie pewnego „smaczku”, który zachęci by pójść tam po więcej… ;) Do czego serdecznie namawiam szczerze rekomendując wystawę.

sapucreative Fot. Pracownia FASON 2

sapucreative Fot. Pracownia FASON 1

sapucreative Fot. Pracownia FASON 3

sapucreative Fot. Pracownia FASON 5

sapucreative Fot. Pracownia FASON 10

sapucreative Fot. Pracownia FASON 6

sapucreative Fot. Pracownia FASON 4

sapucreative Fot. Pracownia FASON 8

sapucreative Fot. Pracownia FASON 9

sapucreative Fot. Pracownia FASON 11

sapucreative Fot. Pracownia FASON 7

 

 

 

sapucreative

 

 

 

 

3 uwagi do wpisu “SAPU CREATIVE 1995-2015 Wystawa, którą każdy miłośnik mody powinien zobaczyć!

    1. Ta wystawa pokazuje modę nieco od innej „szlachetniejszej” strony ;) więc może warto się przełamać? W razie „nieprzekonania”, w ostateczności można się skupić na oglądaniu starych samochodów ;)

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s