„Z cukrem czy bez?”- szykowny mit

W poprzedni stylowy czwartek zostawiłam Państwa z wieloma pytaniami dotyczącymi „Francuskiego szyku”. Temat ten jest wyjątkowo bliski mojemu sercu, gdyż sama jestem „wyznawczynią mitu francuskiej elegancji”. Dlaczego piszę „wyznawczynią mitu”? Ponieważ zdaję sobie sprawę, że współczesny Paryż, znacząco odbiegają od tego co działo się tam, w modzie, jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Zdaje się, że dziś wszyscy krzyczą zewsząd; „francuska klasa i styl to MIT”, jednak nie odbiera mu to przecież mocy sprawczej.

Ba, nawet pozwala nam sądzić, że np. mieszkając w Krakowie, a przestrzegając kilku utrwalonych w tym „micie” zasad, możemy być bardziej Paryskie od samych Paryżanek ;)

W swoich dywagacjach stosuję zamiennie określenie „Francuski styl” z „Paryskim szykiem”, jednak dla mieszkańców Francji nie jest to przecież tożsame. Podobno paryżanki obrażają się jeśli ktoś uzna, że są ubrane bardzo francusko, one są ubrane przecież „po parysku”. Oczywistym jest, że życie w stolicy kraju różni się od życia w innych jego częściach. Styl mieszkanek Paryża będzie też różny, w zależności od dzielnicy, którą zamieszkują. Na nasz styl wpływa bowiem, szereg czynników zewnętrznych; pochodzenie, tryb życia jaki prowadzimy, praca, środowisko, pasje itp. Nie da się więc wrzucić wszystkich mieszkanek Paryża do jednego worka i na siłę wyszukiwać idealnych przykładów na potwierdzenie, czy obalenie, którejkolwiek z tez. Francuski szyk istnieje, bądź nie. Najważniejsze w tym zjawisku jest to, że utrwalił się on jasno zdefiniowany. Mamy bowiem wiele poradników „modowych” i artykułów, traktujących właśnie o zjawisku „Paryskiego stylu”. Zazwyczaj podane w formie zbioru porad i wypunktowanych zasad, z których to możemy czerpać pełnymi garściami, jeśli tylko nam się tak podoba, bez względu na miejsce zamieszkania :)

DSC_0077

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s