Damska torebka- (r)ewolucja form

Gdy zaczęliśmy pisać artykuł o damskich torebkach automatycznie sięgnęliśmy do historii tego czarującego przedmiotu, który potrafi po dziś dzień spędzić kobiecie sen z powiek, kiedy marzy o jakimś modelu.

Pani Fason: W internecie jest jednak dość dużo dobrych merytorycznie artykułów dotyczących historii torebki, które wyczerpują ten temat. Ja chciałabym historię torebki zmieścić w jak najbardziej syntetycznej malutkiej pigułce…, którą można łatwo łyknąć „na raz” ;). By jednak dalej móc rozwijać temat torebek, w kolejnych wpisach dotyczących już konkretnych fasonów i wzorów, myślę że warto chociaż chwilę poświęcić na krótki rys historyczny.

Tak naprawdę torebka w formie bardziej zbliżonej do tej jaką znamy  obecnie, zaczęła rozwijać się w wieku XIX. Wcześniej oczywiście możemy się doszukiwać jej pierwowzorów w średniowiecznych sakiewkach czy XVII wiecznych woreczkach na robótki ręczne. Jednak to wiek XIX przyniósł nam, za sprawą ówczesnej mody, nagły „boom” na rozwój tego rodzaju dodatku.

Pan Fason: Na początku XIX stulecia rozpowszechniła się moda na suknie z podniesionym stanem. Pod nimi ciężko jednak było ukryć praktyczne kieszenie, w których to wcześniej kobiety nosiły przedmioty osobiste (kieszenie były najczęściej dowiązywane pod wierzchnią spódnicą). Poza samym krojem sukni istotne były też wymogi stylu. W klasycyzującej i nawiązującej do antycznej Grecji modzie, nie było miejsca na kieszenie i dowiązywanie czegokolwiek do pięknych, prostych empirowych sukni. Początki zatem były jak najbardziej praktyczne. Ot, potrzeba matką wynalazku.

Pani Fason: Ten właśnie okres kiedy to torebki zaczęły się rozwijać był jednocześnie najbardziej owocnym okresem w ich historii pod względem różnorodności form i materiałów. Kształty były różne nawiązywały do toreb wojskowych czy form antycznych. Jeśli chodzi o materiały bardzo chętnie używano tkanin jedwabnych, aksamitów itp. natomiast do zdobienia torebek, bo torebki te były bogato zdobione, używano materiałów organicznych takich jak: muszle, słomka, pestki itp. Pierwsza połowa XIX w. przyniosła pierwszą modę na torebki, które były uznawane za najbardziej luksusowe i były przedmiotem pożądania każdej elegantki. Były to torebki paciorkowe. Wykonane z nanizanych na nitkę paciorków szklanych, z których następnie misternie za pomocą szydełka wykonywano całość formy. Najdrobniejsza pomyłka skutkowała zepsuciem całego wzoru torebki.

Pan Fason: Czytałem że do wyrobu niektórych używano podobno aż 50000 szt paciorków. Wyobraźcie sobie Państwo ogrom pracy, precyzję, no i efekt :) to były małe dzieła sztuki użytkowej.

Pani Fason: Duże znaczenie dla historii torebek miał rozwój kolei żelaznej, kobiety coraz bardziej niezależne chętnie bowiem podróżowały. Na długie podróże potrzebowały zatem torebek o większej pojemności, by móc w nie zapakować niezbędne rzeczy.

Pan Fason: Torebki stały się wobec tego większe i pojemniejsze. Realia podróży spowodowały, że torebki musiały być wykonywane z materiałów trwałych, które mogły nie tylko tę podróż same przetrwać, ale też dać ochronę znajdującym się wewnątrz rzeczom. Coraz częściej były wykonywane ze skóry.

Pani Fason: Tak. Pojawiły się też wtedy kuferki podróżne takie na podręczne przybory toaletowe, z wieloma przegrodami. Były też w powszechnym użyciu torby o charakterystycznym trapezoidalnym kształcie (takie formy do tej pory bardzo chętnie są używane wśród wielu firm i wciąż inspirują wielu projektantów)

Pan Fason: Ciekawym trendem była tez moda na torebki najpierw srebrne a później metalowe (z siatki, tzw. torebki pancerzowe), która upowszechniła się pod koniec XIX w. Były to niezwykle kunsztownie wykonane przedmioty z bardzo cienkiego drutu (srebrnego dla zamożniejszych klientów). Wnętrze torebek było wykonane najczęściej z atłasu.

Pani Fason: To były wspaniałe torebki, do tej pory można je znaleźć na targach staroci i na aukcjach w internecie, są nie tylko piękne ale też bardzo trwałe. Jeśli będzie się o nie dbać cieszyć się nimi będą mogły jeszcze kolejne pokolenia.

Pan Fason: W XX w. kobiety stawały się coraz bardziej aktywne towarzysko i zawodowo. To wpłynęło również bezpośrednio na kształty, tworzywa i kolory torebek. Torebka z przedmiotu gównie praktycznego stała się również niejako „wartością samą w  sobie”. Coraz bardziej zróżnicowane potrzeby kobiet dawały swój wyraz również w rodzajach torebek. Były te codzienne i „wyjściowe”. Zawsze jednak były niezwykle gustownie zaprojektowane. Gdyby zdecydowali się Państwo prześledzić wzory torebek z tego okresu (szczególnie okres międzywojenny), proszę zwrócić uwagę na wzornictwo, z jednej strony proste, eleganckie ale równocześnie bardzo nowoczesne, czasami wręcz ekstrawaganckie (nawet z naszego, dzisiejszego punktu widzenia). Wzornictwo torebek było niejako odzwierciedleniem trendów panujących w sztuce. Doskonale wykonane przez wyspecjalizowanych rzemieślników same były najczęściej małymi dziełami sztuki.

Pani Fason: Kanon najpopularniejszych kształtów torebek ustalił się w okresie międzywojennym. Największym uznaniem Pań cieszyły się wówczas eleganckie kopertówki. Synonimem elegancji stała się czerń a tworzywem najbardziej pożądanym dla torebki była skóra naturalna. Wraz z aktywizacją zawodową kobiet upowszechniły się z kolei torebki na ramię.

Bez względu na swoją historię…torebka jest czymś bez czego trudno wyobrazić sobie kobiecą stylizację, stała się nieodzownym elementem stroju. Jego dopełnieniem a zarazem atrybutem kobiecości. Bo czyż nie jest tak że pierwsze przedmioty jakie kojarzą nam się ze słowem kobieta to; szpilki, szminka i torebka właśnie?

ilustracja powstała dzięki allani.pl

Na kolejny artykuł o torebkach, (który będzie pomocny w doborze fasonów do sylwetki, osobowości, stroju i okazji) zapraszamy już wkrótce :)

2 uwagi do wpisu “Damska torebka- (r)ewolucja form

  1. bardzo interesujacy blog,pewno bym go nie czyatl ale zainteresowalo mnie co ma do powiedzenia pan Fason na temat torebek.Do tej pory tak jak wiekszosc facetow widzialem w torebkach tylko skladowisko niepotrzebnych rupieci ,spacerujac po miescie zastanawialem sie nad tym co pana F. fascynuje w tych torebkach.Macie panstwo racje ,poza kilkoma wyjatkami torebka dodaje kobiecie uroku.Dziekuje ;)

    Polubienie

    1. Dziękujemy Panu za podzielenie się szczerą opinią ;) Podoba mi się pomysł spojrzenia na damską torebkę z perspektywy mężczyzny. W tym artykule ujęcie tego tematu dotyczyło głównie historii torebki. Redakcją tego tekstu zajęłam się ja. Naturalnie przyjmując założenie, że Pan Fason raczej nie będzie chciał przejąć w tej kwestii pałeczki. Chętnie jednak sama przeczytałabym artykuł o „składowisku rupieci” napisany właśnie przez mężczyznę. Myślę, że byłoby to interesujące dla wielu kobiet – jak nas i nasze torebki widzą mężczyźni? :) A może pozwoliłoby to nam spojrzeć na torebkę z nieco większym dystansem…? Bo z „rozsądkiem” na pewno nie ;)

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s